A Victor Ponta miniszterelnök vezette szociáldemokraták az USD választási jele alatt akartak kormányzati partnereikkel közös listát indítani az európai parlamenti választásokon, de ezt a BEC döntése meghiúsította.
A választási iroda közlése szerint 1996-os parlamenti és elnökválasztáson használta már ezt az elnevezést egy pártszövetség. Akkor a Petre Roman volt miniszterelnök vezette Demokrata Párt (amelynek éléről később Traian Basescu pártelnököt államfővé választották) USD néven kötött választási együttműködést a történelmi Szociáldemokrata Párttal.
Victor Ponta miniszterelnök szerint az lehet a megoldás, hogy a PSD jól ismert választási jelével indítsák a három párt közös EP-listáját.
Hétfőn a közös kormányzás alapját képező politikai megállapodást is az USD kötötte meg a Romániai Magyar Demokrata Szövetséggel (RMDSZ), ezért egyes román hírtelevíziók úgy értelmezték, hogy a megállapodás érvényét veszítette, mielőtt hatályba léphetett volna.
Végh Sándor, az RMDSZ szenátora úgy nyilatkozott, a BEC döntése nem befolyásolja a koalíciós együttműködést.
A magyar politikus kifejtette: az RMDSZ kormányra lépésének feltételeit rögzítő koalíciós megállapodást Victor Ponta (PSD), Kelemen Hunor (RMDSZ), Gabriel Oprea (UNPR) és Daniel Constantin (PC) pártelnöki minőségében írta alá, így a benne foglaltak teljesítését nem befolyásolhatja az, hogy a román pártok nem tudták bejegyezni választási együttműködésüket a BEC-nél.
Valeriu Zgonea szociáldemokrata képviselőházi elnök is úgy vélekedett, a választási iroda döntése nem érinti az RMDSZ-szel kötött megállapodást, mert a parlament nem a politikai egyezményekről szavaz, hanem a kormány szerkezetéről.
Victor Ponta miniszterelnök kedden délután kér bizalmat a törvényhozástól új kabinetje számára, amelyben az RMDSZ két miniszteri és egy kormányfő-helyettesi posztot kapott.